Kategorie

Ulubione

0 produktów

Polecamy

Polipropylen czyli PP

PP- Polipropylen materiał do produkcji opakowań jednorazowych

Na początek trochę się powymądrzamy :) 

PP czyli polipropylen to organiczny związek chemiczny, polimer z grupy poliolefin - dlaczego o tym napisaliśmy ? Duża część ze sprzedawanych przez nas opakowań jednorazowych wykonana jest właśnie z tego materiału.

Otrzymuje się go w wyniku niskociśnieniowej polimeryzacji propenu. Polipropylen jest jednym z dwóch, obok polietylenu, najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych. Bardzo często widzimy na przedmiotach plastykowych napis PP.

Polipropylen stosowany jest także do wytwarzania opakowań jednorazowych dla gastronomii.

Materiał ten staje się wysoko elastyczny pod wpływem wysokiej temperatury oraz z powrotem zestala się po jej obniżeniu bez zmian właściwości chemicznych. 

Polipropylen jest węglowodorowym polimerem termoplastycznym, to znaczy daje się wprowadzić w stan wysoko elastyczny pod wpływem zwiększenia temperatury oraz z powrotem zestalić po jej obniżeniu, bez zmian własności chemicznych. 

PP otrzymuje się w wyniku polimeryzacji propenu który jest otrzymywany z ropy naftowej.

Pierwszy proces przemysłowy produkcji PP został uruchomiony w 1957 roku we Włoszech. W Polsce produkcją PP zajmuje się, między innymi, Basell ORLEN Polyolefins – jest to jedna ze spółek Orlenu.

Polipropylen – PP - jest tworzywem o najmniejszej gęstości spośród stosowanych szeroko polimerów. Wykazuje on dużą odporność chemiczną, zwłaszcza w temperaturze pokojowej, w której jest prawie całkowicie odporny na działanie kwasów, zasad i soli oraz rozpuszczalników organicznych.

PP jest materiałem palnym, bezbarwnym, bezwonnym i niewrażliwym na działanie wody (absorpcja wody wynosi od 0,01 do 0,03%). Jest on materiałem masowego użytku i dość dobrym materiałem konstrukcyjnym. 

PP i jego kompozyty przetwarza się głównie metodami wtryskiwania, wytłaczania, wytłaczania z rozdmuchem, formowania próżniowego i termicznego. Elementy z tego tworzywa można spawać i zgrzewać oraz metalizować i zadrukowywać.

PP znajdziemy w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym – robi się z niego przewody do wody i cieczy agresywnych, zbiorniki, wykładziny, naczynia laboratoryjne, tkaniny filtracyjne, sprzęt medyczny, naczynia dla chorych, strzykawki jednorazowego użytku, opakowania leków;

W przemyśle włókienniczym: oprzyrządowanie narażone na działanie chemikaliów (cewki, skrętarki, snowarki), zbiorniki do aparatów barwiących, włókna, dywany, tkaniny techniczne; włókna polipropylenowe stanowią około 12% ogólnej ilości włókien syntetycznych;

Polipropylen znalazł także zastosowanie w przemyśle samochodowym – wykonuje się z niego elementy samochodowe (zderzaki, przednie części karoserii oraz elementy wyposażenia wnętrza);

W budownictwie i meblarstwie są to: izolacje piankowe, wykładziny, polepszanie właściwości mechanicznych konstrukcji betonowych, wyposażenie łazienek, sprzęt pralniczy, przewody gazowe i centralnego ogrzewania oraz klimatyzacji, niektóre meble i ich elementy;

PP znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym i do produkcji opakowań jednorazowych – w tym także opakowania jednorazowe dla gastronomii; robi się z niego wykładziny cystern do mleka, słoje i butelki, pojemniki i różne opakowania, w tym z folii; artykuły gospodarstwa domowego i zabawki.



100pak.pl, 2019-02-08